חפש

מופע אנסמבל גרוב ואנסמבל SALSA & LATIN JAZZ

אנסמבל ג'וני מיטשל 2

16/5 19:00, אולם יוסי בנאי, רימון
הכניסה חופשית.

אנסמבל גרובקנופף פרננדו
ביצועים לשירים עם המון גרוב! להיטים גדולים בסגנון פאנק, פופ, רוק ועוד, בעיבודים של פרננדו קנופף.
גרוב הוא מושג מופשט המבטא תחושת קצב או “סווינג”, שנוצר על ידי השילוב המוזיקלי של נגנים שונים בחטיבת הקצב בלהקה (נגני הגיטרה, הבס, הפסנתר, התופים ועוד). מאז סוף המאה ה-19, ג’אזיסטים החלו לשים דגש על קצב ותחושה (“feel”), והחלו להשתמש במושג. הוא נמצא בשימוש במוזיקה שחורה על כל סוגיה וכן מוזיקה פופולרית אחרת כמו פאנק (Funk), דיסקו, רוק וכדומה. הגרוב הוא התבנית עליה חוזרת חטיבת הקצב בגרסאות מסוימות, כדי להעביר תחושה קצבית, לעיתים מרגיעה, לעיתים מרקידה או מקפיצה. מבחינה מופשטת יותר, הגרוב הוא אווירה, או תחושה, שאחראית עליה חטיבת הקצב, ש”מבינה” את המשמעות, או “מרגישה” את המוזיקה, ומעבירה תחושות אלו גם למאזינים ולנגנים הנוספים. מוזיקאים יכולים להשתמש בביטוי “איזה גרוב מדהים יש ליצירה הזאת” כדי לבטא מספר דברים: שליצירה יש תבנית ריתמית טובה, או שהיצירה מעבירה תחושה ריתמית מעניינת, מושכת ומרגשת, לעיתים עד כדי קהות חושים.

אנסמבל SALSA & LATIN JAZZקנופף פרננדו
אחד האנסמבלים הייצוגים של בית ספר רימון. ביצועים בשפת המקור של להיטי סלסה מקובה, פורטו ריקו וניו יורק בעיבודים וירטואוזיים של פרננדו קנופף.
סלסה היא סגנון מוזיקה לטינית שהתפתח מסגנונות קודמים שמקורם בקובה: סון קובני, ממבו וצ’ה צ’ה צ’ה. הסלסה מתאפיינת בכלי נגינה המנגנים תבניות אופייניות במקצב 8/8: כלי הקשה – טימבלס (מערכת תופים לטינית), קונגס או תופי קונגה, בונגוס או תופי בונגו, קלאווה, מאראקס וגווירו. פסנתר שמנגנן מונטונו – תבנית שחוזרת על עצמה, ומבוססת בדרך כלל על ארבעה אקורדים מז’וריים, וכלי נשיפה בדומה לג’אז שמנגנים את רוב המלודיה והמעברים. סימן הזיהוי של כל סגנונות הסלסה הוא תבנית הבאס – שמנגן על פעימות 2.5, 4, 6.5 ו-8 בניגוד לרוב הסגנונות המודרניים בהם הוא מנגן על 1 ו-5. אליהם מצטרפת בדרך כלל שירה בספרדית שהיא השפה העיקרית של הסגנון. מקור המונח סלסה: במקור משמעו רוטב. השימוש במונח בהקשר של המוזיקה מקורו כנראה בשנת 1955 עם הקמת הלהקה Conjucto Los Salseros, ובשנת 1962 עם יציאת השיר Salsa y Bembe של ג’ימי סבאטר.
מוזיקה לטינית היא מוזיקה שמקורה באמריקה הלטינית, באותן ארצות שהיו ברובן תחת שלטון קולוניאלי ספרדי או פורטוגזי, וכמו כן במהגרים היספנים שהשתקעו בארצות הברית. ברוב המקרים שפת השירים תהיה ספרדית על ניביה או פורטוגזית.

תאריך/זמן
Date(s) – 16/05/2019
7:00 pm – 9:00 pm

מעלה מפה…לפגישת ייעוץ חינם