חפש

אירוע קריאת חדר על שם עלי מוהר ברימון

17835177_1418183764868631_831742479860338396_o

ב-7/4/17 התקיים בוקר מוזיקלי ומרגש עם משפחתו, חבריו ומוקיריו של עלי מוהר ברימון, בו גם לימד בשנתו האחרונה. בבוקר זה נחנך חדר חדש על שמו של עלי מוהר ברימון.

דבריו של איתן גרין על עלי מוהר באירוע זה:

המורה עלי

עד כמה שאני יודע עלי מעולם לימד בבית ספר כלשהו והשנה או הסמסטר בו לימד כאן היו ניסיונו היחיד כמורה.

משקבל עלי מיהודה את ההצעה והסכים ללמד, דיבר גם אתי, משום שהייתי כבר מורה וותיק, והתייעץ. ייעצתי לו כמה דברים. במהלך הסמסטר ובסופו שאלתי אותו מדי פעם על חוויית ההוראה וניסיתי לדלות רמזי הוקרה כלשהי לעצותיי. מסתבר שלא השתמש באף אחת מהן אבל היה שמח במשימה חדשה זו שנטל על עצמו, מצא בה סיפוק ואהב לבוא לכאן וללמד.

לצער כולנו קריירת הוראה זו הייתה קצרה והמורה עלי לא הצליח להמשיך וליהנות מכיתות ותלמידים נוספים כפי שנהנה מאלו שהספיק ללמד וגם הם לא הספיקו ליהנות ממנו כפי שנהנינו אנחנו ובמשך שנים רבות.

כידוע עלי היה ידען גדול ושלט בתחומים רבים מה שעזר לו גם לחזר אחרי בחורות וגם להשפיע עלינו לא מעט מהשכלתו זו הרחבה שכן לי ולנו כולנו, ברצותו או שלא ברצותו, היה כבר מורה שנים ארוכות וסמסטרים רבים. לימד היסטוריה, לימד שירה, לימד ספרות, לימד תנ”ך, לימד מולדת ואף בספורט הייתה לו יד ורגל. אבל, חשוב מכל – הוא לימד אותי ואולי את כולנו כאן מהו עומק מהו עושר תרבותי, ומהי אמת, הגינות ויושר. כלים שאנו נושאים בתיקינו כסרגל.

אין ספק, אם כך, שבית הספר למוסיקה רימון הפסיד מורה נפלא וגם אנחנו הפסדנו מורה. חבר שיצטט, כאמור, מתוך זכרונו האדיר, שורה משיר או שירמוז על פרק בהיסטוריה או יזכיר מעשה מן התנ”ך ועוד ועוד. אבל יותר מכל אלו היה עלי מורה לדבר העיקרי והחשוב ביותר. דבר מהותי שסטודנטים, צעירים המגיעים מבתי הספר התיכון לא מבינים כלל והוא שכאן – מוסד גבוה ללימודי מוסיקה, באים ללמוד לבד. באים ללמוד איך ללמוד. גם עלי למד לבד. כמעט לבד, משום שעלי היה בכל זאת תלמיד. תלמיד של אביו ושל אמו. וככזה היה ללא ספק תלמיד מצטיין.

לפני כשבועיים ראיתי את הסרט “בן גוריון – אפילוג” סרט יפה וחשוב שעשו יעל פרלוב ויריב מוזר ובלב הסרט אחת מהדמויות החשובות בחיי עלי – דוד בן גוריון במלוא חוכמתו וגם חינניותו. הסרט ספוג הערכה ואהבה לאיש המעניק לכל אורכו ראיון באנגלית לבי.בי.סי וברקע, מדי פעם, נשמע השיר “הורה ממטרה”, שירו של יחיאל מוהר. משום מה התמלאתי עצב והלכתי אל המלים: “רון קילוח בצינור צינורות עורקי הנגב, זה דרכו של המזמור מן הברז אל הרגב יעלו מימי תהום משאבה אומרת לחם! נגב, נגב, מה מיום? נגב ממטרות עליך”. ולפתע עלו בי, לגמרי לא במקרה מילותיו של עלי ובהן הפכו חוויותיו של האב לדמיונו וזיכרונותיו של הבן: “וכך בדמיוננו התרבו פלאות, הפטישים ניגנו מחרשות רנות. יש יוגבים ויש כורמים ארץ של רועים – כך זה הצטייר בילדותנו, שהייתה יפה”.

כיוון שכאמור הלכתי אל המילים, אותן בדקתי לייתר ביטחון באתר שירונט הנמכתי מבטי, מעשה שטן, אל כמה טוקבקים שפלשו כך מסתבר גם לאתרי שירה ופזמון ומצאתי שם, מתחת למילות השיר “הורה ממטרה”, כתוב מאת אנונימי: “זה (השיר “הורה ממטרה”) היה בחברים של נאור! קורע!” ואילו אחת ושמה ורוניקה כתבה: “השיר הזה הכי אלוף נהדר…..”. מתחת למילות שירו של עלי: “שיעור מולדת” כתבה בחורה בשם אלה מלכה: “השיר פצצות לגבות”. ואנונימי כתב: “שיר מדהים” ואילו מעין כתבה: “שיר מהמהם”. קארן לעומתם קצת הרחיבה וכתבה: “השיר ממש יפה אני ממשיודעת את השיר. אני מקווה שיש מי שאוהב את השיר הזה ולא שונא אותו כי זה שיר מהמם. אז תילמדו מהם ועל תקשיבו לשירים של יוהן שטראוס אבל השיר הכי יפה של יוהן שטראוס זה מחול רעמים וברקים אבל עם היה תחרות בין השירים האלה הייתי בוחרת בשיעור מולדת”. כאן כמובן אנחנו נכנסים הישר לחומר הלימודים של בית הספר בו אנחנו נמצאים ואני אין לי הרבה מה להוסיף בקשר לתחרות בין עלי לבין יוהן שטראוס.

החדר הזה לזכרו של עלי ובמיוחד במקום הזה, מזכיר אם כך דברים רבים: את עלי האמן, הכותב הנפלא ואת עלי שהיה קשור בכל נימי נפשו למוסיקה, לשיר, לפזמון ולזמרה. הרי אחד מחלומותיו הגדולים היה להיות, ולו בעצימת עיניים ולרגע קט, מיק ג’אגר או לחילופין ז’אק ברל ונדמה לי שרק האפשרות להיות יוהן קרויף גברה על שני אלו ואת זאת אומר בעתיד ובסדר הפוך כשיחנכו חדר לזכרו במכון ווינגייט. אבל לי, בכל זאת, ונדמה לי שלכולנו, נכון המקום הזה להנציח בו את עלי. נכון ויפה. חדר זה ואתו, השירים של עלי והרשימות של עלי כולם אתנו, בטווח נגיעה והם מבטיחים שנוכל להמשיך לא רק לזכור את עלי אלא גם לקרוא בו וכך להמשיך וללמוד ממנו שכן עלי הוא עדיין מורה שלנו וגם של תלמידי בית ספר רימון ואפילו שהוא לא פה אתנו. תודה.

איתן גרין.
לפגישת ייעוץ חינם