שאלות נפוצות

המדריך למתעניין בלימודי מוסיקה ברימון:

לא יהיה לי קשה בלימודים?
כל מסע מתחיל בצעד הראשון ואכן הדרך לסיום הלימודים, עבור סטודנטים בכל התחומים, רצופה בעליות ומורדות ואצל אנשים שהם אמנים בנפשם על אחת כמה וכמה. בלימודי אמנות ואמנויות הבמה בפרט, יצירה, חשיפה ועבודה משותפת עם מוסיקאים אחרים, תדירות גבוהה של ריגושים, הצלחות ונסיגות, לצד לימודים תובעניים ועמוסים – הם דבר שבשגרה. ככה זה, אין פתרונות קסם, צריך להיות בעל נחישות והתמדה, אך בד בבד חיוני שתהיה מערכת תמיכה משמעותית ויחס אישי ומעודד בעת קושי, כמו שיש ברימון: מרכז תמיכה לסטודנטים, סיוע של סטודנטים מתקדמים לסטודנטים בראשית דרכם, הבנה של המרצים לצרכים ייחודיים (קשיי למידה, קשיי קשב וריכוז ועוד) הם מפתחות חשובים בדרך לסיום תכנית הלימודים.

אני מת על מוסיקה, אבל אולי כדאי יותר ללמוד משהו אחר?..
מוסיקה זה חיידק. אם יש לך את זה, עדיף שלפחות תנסה, אחרת זה ימשיך "לגרד" לך כל החיים. במקרה הטוב תהפוך למוסיקאי מקצועי. אם תבין בסופו של דבר שזה לא בשבילך, לפחות לא תצטער שלא ניסית.

האם רימון מסייע במציאת עבודה בתחום ובפיתוח הקריירה בתחום?
השנה השלישית ברימון מתמקדת ביום שאחרי: קורס ניהול עצמי ופיתוח עסקי למוסיקאים בשת"פ עם אונ' ת"א, פרוייקטים משותפים למספר מסלולים שנועדו לסייע ביצירת הקשרים המקצועיים בין הסטודנטים, תיק עבודות מקוון ועדכני ופרוייקט סיום אישי כחלק מחובות הסטודנט המסיים שמשמש אותו גם לאחר הלימודים. בנוסף – קיימים שיתופי פעולה עם גופים שונים בתעשיית המוסיקה ובקהילה, המאפשרים לסטודנטים להתנסות בהוראת מוסיקה, הנחיית הרכבים, ועבודה מעשית במגוון תחומים נוספים.

כאשר רשום בתנאי הקדם של קורס מסוים – ״ו/או ראיון אישי עם המורה״ מה הכוונה ומה כולל הראיון?
במידה וחסר לסטודנט תנאי קדם כלשהו וההנהלה האקדמית מאשרת זאת, הוא יכול לגשת לראיון אישי עם המורה כדי שיבדוק אם יוכל להיכנס לקורס שלו למרות החוסר בתנאי קדם זה או אחר. אפשרות זאת ניתנת לסטודנטים שיש להם כבר נסיון בתחום בו עוסק הקורס או שהינם סטודנטים בעלי ידע בנושאים אחרים העשויים להיות רלוונטיים לשם קבלתם לקורס.

למה חשוב ליצור קשרים בתעשיית המוסיקה?
הרבה מוסדות לימוד מבטיחים לך תעסוקה בסיום לימודיך, אבל חשוב לבדוק מה עומד מאחורי ההבטחה הזאת. בסופו של דבר, מה שמעלה את סיכוייך למצוא עבודה ולהצליח בתחום המוסיקה הם האנשים שאתה מכיר והקשרים שאתה צובר. רימון הנו מוסד לימודים המחובר ומרושת בתעשיית המוסיקה בארץ ובחו"ל. מדובר לא בהכרח על האמנים הכי מפורסמים אלא הרבה פעמים דווקא על האנשים שנמצאים מאחורי הקלעים של ההפקות הגדולות, כי הם אלו שמגייסים כוחות צעירים ורעננים להפקות ופרוייקטים חדשים כל הזמן. קשרים אלו ישרתו אותך במהלך הלימודים וגם לאחר שתסיים את לימודיך.

אני לא מבין כלום בכסף, האם אי פעם אהיה מוסיקאי עצמאי ומצליח כלכלית?
בעולם המוסיקה הישן והמסורתי אכן הייתה חלוקה די ברורה בין האמנים לבין אלו שמנהלים אותם. כולנו מכירים פרשיות רבות שפורסמו בתקשורת אודות אמנים שנפגעו כלכלית (ונפשית) ממנהליהם ותרמו לתדמית ה"מוסיקאי התפרן". מאידך, תעשיית המוסיקה בעולם מגלגלת לא מעט כסף, כך שהיום כבר ברור שאמן יכול וצריך ליהנות גם כספית, מכישרונו, עמלו ויצירתו. כדי להבטיח זאת הוא צריך להיות פחות תלוי במנהלים ויותר בעל כלים ויכולת לניהול עצמאי מוצלח בכל הרבדים של המקצוע הזה – זכויות יוצרים, חוזי עבודה, ניהול כספים, שיווק, בוקינג, עבודה מול אנשי המקצוע האחרים בתחום ועוד.. . זה חוסך כסף, זמן ותסכולים. רימון מעניק לך את הכלים הנדרשים, באמצעות הקניית ידע ומיומנות מעשית בכל הנושאים הרלוונטיים לחיי המוסיקאי, כדי שתוכל באמת להתפרנס מהמוסיקה שלך.

אני פשוט אוהבת לשיר/ אני מנגן לעצמי בבית. למה בכל זאת כדאי לי ללמוד יחד עם עוד אנשים?
אם תסתכל על הלהקות הכי גדולות, השותפויות המוסיקליות המרגשות שקרו לאורך השנים בארץ ובעולם – רוב הקשרים האלה נוצרו מוקדם, "כשג'ון פגש את פול" ולהיפך… אחד הדברים הכי משמעותיים שקורים לסטודנטים בתקופת לימודיהם – בכל תחום אגב – הוא עצם יצירת הקשרים עם סטודנטים אחרים ויצירת שותפויות פוטנציאליות לעתיד. רימון הנו מוסד הלימודים הגדול והמגוון ביותר בישראל וכמו כן כולל בתכנית הלימודים התנסויות מעשיות רבות – הפקות ופרויקטים – שיגרמו לך לעבוד עם אנשים אחרים, כך מתרחבות וגדלות האפשרויות להכיר את שותפי היצירה והבמה שלך להמשך הדרך.

למה חשוב לצבור נסיון מעשי?
כל מוסד לימודים מוסיקלי שמכבד את עצמו מלמד את השפה המוסיקלית התיאורטית, פיתוח שמיעה, קצב ואת ההיסטוריה של המוסיקה. הכל חשוב מאוד ויתרום לך מקצועית, אבל כל מוסיקאי מנוסה יעיד ש"שעות טיסה" זה דבר לא פחות חשוב. רימון משקיע במתן שעות מעשיות רבות, במסגרת תכנית הלימודים ובהפקות חוץ אקדמיות ושיתופי פעולה עם גופים שונים – לזמרים ונגנים: בביצוע על במה ובהקלטות, למפיקים מוסיקליים: בעבודה עם המעבדים והמבצעים, למעבדים, למלחינים, לאנשי הטכנולוגיה וכן הלאה.. הניסיון המעשי שתצבור במהלך הלימודים גם ילמד אותך יותר על נטיותיך המוסיקליות, יבהיר לך במה אתה טוב וגם יניב את פירותיו בהמשך הדרך.

האם חשוב הקשר לחו״ל ולתעשייה הבינלאומית?
במידה ותרצה לעסוק בהוראת מוסיקה, תזדקק לתואר אקדמי. רימון מציע מספר מסלולים לתואר ראשון בארץ ובחו"ל. בנוסף, בעידן הנוכחי של הכפר הגלובלי, היום את/ה כאן ומחר בקצה השני של העולם. רימון מקיים במשך שנים רבות קשר הדוק עם ברקלי קולג' בבוסטון, המוסד המוביל בעולם למקצועות המוסיקה, וכן בשנים האחרונות עם מוסד לימוד בדאבלין  מה שעשוי להתברר כיתרון גדול – בלימודי המשך לתואר, קשרים ופיתוח קריירה בחו"ל, ועוד.

———————————————————————–
שאלות נפוצות למתחילים את לימודיהם ברימון:
באלו קורסים ניתן לעשות פטור ובאלו לא ניתן?
ניתן לקבל פטור מכל קורס הניתן ברימון למעט קורסי ההלחנה וההפקה.

לכמה נקודות זכאי מי שמשלם שכר לימוד מלא אבל לא בוחר מסלול, אלא את הקורסים שהוא רוצה?
סטודנט הלוקח שיעור כלי או שיעור קול או שיעור אישי בקומפוזיציה זכאי ל-34 נקודות (ישנן מגמות בהן כמות הנקודות שונה – ראה בטבלאות קורסי החובה שמופיעות בכל עמודי המסלולים).
שיעורי כלי\קול עלותם יקרה ומכאן 34 הנקודות. סטודנטים שאינם לוקחים את אחד מהשיעורים הנ"ל זכאים ל-36 נקודות.
סטודנטים מתקדמים (משנה ב' ומעלה) שנרשמו בהרשמה מוקדמת זכאים ל- 4 נקודות נוספות במסלול מלא ו-2 נקודות נוספות במסלול חלקי (לסטודנטים שרשומים ל- 16 נ.ז בלבד).

אם קורס מסוים הוא סמסטריאלי ויש אותו גם בסמסטר א' וגם בסמסטר ב'. האם זה אומר שהוא יפתח פעמיים?
אכן כן. בסמסטר הראשון תלמד בו קבוצה אחת ובסמסטר השני, קבוצה אחרת.

במערכת השעות מופיעים הקורסים: תרגול פיתוח שמיעה, תרגול פיתוח שמיעה רתמי ותרגול הרמוניה. האם אלה הם קורסים המצריכים נקודות ?האם כל סטודנט יכול לגשת לאותם קורסי תרגול?
התרגולים הם שירות שאנו נותנים לסטודנטים הנתקלים בבעיות וזקוקים לעזרה בתחומים הללו. אין צורך להירשם לתרגולים בשלב השיבוץ למערכת השעות, אין בעבורם ניקוד אקדמי והם פתוחים, כאמור, לכל מי שמתקשה וזקוק לעזרה במהלך שנת הלימודים.

האם ניתן לערער על החלטות הבוחנים בבחינה המעשית?
ניתן לערער על כל החלטה של הבוחנים באמצעות בחינה חוזרת במועד ב'. לא מתקיים מועד ג' בבחינות מעשיות.

האם ניתן לבנות מערכת שעות כך שתיכנס ביומיים או שלושה בלבד?
הכל תלוי בקורסים אותם בחרת. אם התמזל מזלך והם ממוקמים במסגרת של יומיים או שלושה, כך גם תראה המערכת שלך. לרוב בלימודים מלאים המערכת תתפרס על 3-4 ימים.
בנוסף, ככל שתקדים את הרשמתך תוזמן לבנות את מערכת השעות שלך מוקדם יותר. במקרים אלה, יש עדיין מקום בקורסים וסיכוייך לבנות מערכת מרוכזת גדולים יותר. ככל שתאחר בהרשמה יהיו הקורסים תפוסים על ידי תלמידים אחרים ומערכת השעות שלך תהייה פחות קומפקטית.

באיזו תדירות שבועית אני צריך לרשום כל קורס וקורס במערכת שלי, כלומר כמה פעמים בשבוע אני צריך או יכול לקחת מכל אחד?
מותר לך להרשם לשיעור אחד בלבד בשבוע.

אני רואה במערכת קורסים כמו הרמוניה א'1 והרמוניה א'2. מה משמעות הספרות ליד שם הקורס?
הספרות ליד שם הקורס מסמנות רמה או הקבצה כאשר 1 היא הרמה הגבוהה ו 2 נמוכה ממנה. בבחינות ההתאמה – טרם כניסתך לרימון – אנו מחלקים את הסטודנטים לקבוצות הומוגניות,  זאת כדי לוודא שרמת הלימוד תואמת את רמת ידיעותיך. אין למספר כל משמעות להמשך דרכך ברימון.
תלמיד רמה 2 שהצטיין רשאי לעבור בשנה שאחרי לרמה 1, ולעומת זאת, תלמיד רמה 1 שחש שההתקדמות מהירה מדי עבורו רשאי לעבור לרמה 2.

האם אני יכול להיכנס לשיעור ניסיון?
מותר לכל סטודנט לבקר בשיעורים בתיאום עם מורה הקורס בלבד.
בכל מקרה, ביקור בשיעור הניסיון אינו מבטיח בהכרח שיבוץ לקורס שכן הדבר קשור לתנאי הקדם ולתפוסת הסטודנטים בקורס.

למה הכוונה כאשר רשום בתנאי הקבלה לקורס מסוים – ו/או ראיון אישי עם המורה? ומה כולל הראיון?במידה וחסר לסטודנט תנאי קדם כלשהו וההנהלה האקדמית מאשרת זאת, הוא יכול לגשת לראיון אישי עם המורה כדי שיבדוק אם יוכל להיכנס לקורס שלו למרות החוסר בתנאי קדם זה או אחר.
אפשרות זאת ניתנת לסטודנטים שיש להם כבר נסיון בתחום בו עוסק הקורס או שהינם סטודנטים בעלי ידע בנושאים אחרים העשויים להיות רלוונטיים לשם קבלתם לקורס.

אני מתחילה ללמוד שנה ראשונה וקיבלתי פטור ממקלדת משנה 1. האם זה אומר שבשנה ראשונה אני לא לומדת מקלדת משנה בכלל או שזה מחולק לרמות?
במערכת אין חלוקה לרמות, פשוט כתוב מקלדת משנה ושם המורה. כל סטודנט מחויב ללמוד מקלדת משנה לפחות שנה אחת בכל אחד מהמסלולים.
במסלול ההלחנה ובמסלול להוראת המוסיקה חלה חובה ללמוד שנתיים מקלדת משנה. במקרה זה על הסטודנט לשבץ עצמו לאחד מקורסי המקלדת ומורה הקורס בונה עבורו תוכנית אישית מיוחדת המותאמת לרמת שנה ב'.

איך אוכל לדעת כמה שעות שבועיות אורך כל קורס? כלומר, האם קורס נפרש על כמה פעמים בשבוע (לדוגמא הרמוניה מסורתית א´ מתקיימת ביום א´ וביום ד?) או שזה מובן מאליו שכל קורס מתקיים באופן חד שבועי?
כל קורס ניתן פעם אחת בשבוע לסטודנט. ריבוי הקורסים על פני השבוע מאפשר לסטודנט לבחור את השעה הנוחה לו ולאפשר מקום לכל הסטודנטים בכיתות.

האם מותר לי להיכנס לקורס אם איני רשום בו? האם מותר לי לבקש את רשותו של המורה להצטרף לקורס?
איננו מאפשרים לסטודנטים שאינם מופיעים ברשימה השמית של הקורס ללמוד בו. מורה הקורס אינו רשאי לאשר הצטרפותו של סטודנט לקורס ויוכל לאפשר זאת רק בכפוף לאישור מהמזכירות האקדמית.

האם הקורסים מוכרים לגמול השתלמות ?
הקורסים ברימון מוכרים לגמול השתלמות.  בפרטים, מומלץ להתעדכן במשרד הנהלת החשבונות וההרשמה של רימון.

רוצים ללמוד ברימון?

השאירו פרטים


מוזמנים לעקוב אחרינו


Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support